Logistics market in Poland – forecasts

Wed³ug raportu ekspertów ING Banku bran¿a transportowo – logistyczna ma przed sob¹ lata prosperity. Sektor skorzysta na o¿ywieniu gospodarczym oraz rosn¹cej roli Europy Œrodkowo-Wschodniej jako miejsca lokalizacji zak³adów produkcyjnych przez nie tylko europejskie przedsiêbiorstwa. Sol¹ w oku jest w dalszym ci¹gu infrastruktura transportowa.

Transport i logistyka to jeden z kluczowych sektorów polskiej gospodarki, z przychodami rzêdu 100 mld z³otych, blisko 5-proc. udzia³em w PKB, zatrudniaj¹cy 400 tysiêcy pracowników. O jego znaczeniu decyduje nie tylko w³asny potencja³, ale równie¿ rola, jak¹ odgrywa w sprawnym funkcjonowaniu ca³ej gospodarki. Bran¿a wchodzi w okres korzystnej koniunktury, opartej na solidnych fundamentach makroekonomicznych. Du¿e znaczenie ma rosn¹ca miêdzynarodowa wymiana handlowa, obserwowany wœród przedsiêbiorstw trend do przenoszenia produkcji w poszukiwaniu tañszej si³y roboczej oraz lokalizacja naszego kraju na mapie Europy. Z drugiej strony perspektywa nap³ywu funduszy z Unii Europejskiej stwarza mo¿liwoœci poprawy stanu infrastruktury transportowej, bez której dynamiczny rozwój bran¿y nie bêdzie mo¿liwy.

– Korzystna koniunktura gospodarcza, pozytywne trendy w gospodarce œwiatowej oraz po³o¿enie geograficzne Polski w Europie stwarzaj¹ znakomite perspektywy dla rozwoju rynku transportu i logistyki w naszym kraju. Dodatkowe mo¿liwoœci zwi¹zane s¹ z nap³ywem funduszy unijnych, które powinny dopomóc w poprawie stanu tak istotnej dla bran¿y infrastruktury drogowej i kolejowej – mówi Jacek Jod³owski, Dyrektor Zarz¹dzaj¹cy Sektorem Transportu i Logistyki w ING Banku.

Rosn¹cy popyt na us³ugi transportowo-logistyczne na œwiecie
Zmiany, które nast¹pi³y w ci¹gu ostatnich lat w gospodarce œwiatowej oraz pojawienie siê nowych koncepcji w zarz¹dzaniu i organizacji produkcji sprawi³y, ¿e zarz¹dzanie logistyk¹ produkcji i dystrybucji staje siê coraz wiêkszym wyzwaniem dla przedsiêbiorstw. Jednym z kamieni milowych wp³ywaj¹cych na radykalne zmiany w tych obszarach by³o pojawienie siê koncepcji „lean management”. Jej fundamentem jest d¹¿enie do maksymalnej redukcji poziomu zapasów i do organizacji zaopatrzenia w taki sposób, aby dostawy w systemie "just-in-time" eliminowa³y koniecznoœæ utrzymywania kosztownej funkcji magazynowania materia³ów. Opisane zmiany sprawiaj¹, ¿e wspó³czesny ³añcuch dostaw znajduje siê pod coraz wiêksz¹ presj¹. Przy wyd³u¿aj¹cym siê dystansie, jaki przemierzaj¹ towary i materia³y kurczy siê czas dostêpny na realizacjê dostaw.

Z kolei wzrost gospodarczy i rosn¹ca w skali globalnej wymiana handlowa powoduj¹ dynamiczny rozwój rynku transportu. Nieustaj¹ca presja na redukcjê kosztów i coraz powszechniejsza tendencja wœród przedsiêbiorstw do koncentracji na dzia³alnoœci podstawowej sprawiaj¹, ¿e funkcje transportowe i logistyczne coraz czêœciej powierzane s¹ wyspecjalizowanym firmom, prowadz¹c do szybkiego wzrostu popytu na wszelkiego rodzaju us³ugi logistyczne i transportowe.
Znajduje to odzwierciedlenie w strategii firm transportowo-logistycznych, które w obliczu otwieraj¹cych siê mo¿liwoœci i rosn¹cych oczekiwañ klientów rozszerzaj¹ dzia³alnoœæ na nowe segmenty rynku (geograficzne i produktowe) oraz stale rozwijaj¹ ofertê.

Perspektywa dynamicznego rozwoju polskiego rynku w najbli¿szych latach
Wzrost gospodarczy, rosn¹ca miêdzynarodowa wymiana handlowa i wysoki poziom inwestycji zagranicznych stwarzaj¹ doskona³e perspektywy dla rozwoju polskiego rynku us³ug transportowych i logistycznych. Roœnie równie¿ rola Europy Œrodkowo-Wschodniej jako miejsca lokalizacji zak³adów produkcyjnych przez europejskie przedsiêbiorstwa, a Polska ze wzglêdu na swoje znaczenie w regionie i po³o¿enie geograficzne powinna byæ jednym z najwiêkszych beneficjentów tego trendu. Co wiêcej, nasze cz³onkostwo w Unii Europejskiej i zwi¹zany z nim nap³yw funduszy daje nam niepowtarzaln¹ szansê na zmniejszenie najwa¿niejszej bariery w rozwoju rynku, jak¹ jest obecny stan infrastruktury transportowej. Wed³ug Ministerstwa Transportu w w latach 2007-2013 bêdziemy mogli przeznaczyæ na ten cel nawet 120-150 mld z³otych.
Wed³ug badania przeprowadzonego na zlecenie ING Banku 70% badanych firm przewiduje wzrost rynku w ci¹gu najbli¿szych 3 lat na poziomie powy¿ej 5%, a jedna trzecia spodziewa siê, ¿e tempo wzrostu przekroczy 10%.

Strategia i bariery rozwoju
Firmy bior¹ce udzia³ w badaniu w wiêkszoœci dobrze oceniaj¹ swoj¹ sytuacjê ekonomiczn¹ i oczekuj¹ jej dalszej poprawy w nadchodz¹cych latach, pomimo nasilaj¹cej siê konkurencji i rosn¹cych kosztów dzia³alnoœci. Rosn¹ce wymagania klientów powoduj¹, ¿e firmy systematycznie rozszerzaj¹ dzia³alnoœæ na nowe segmenty rynku i zwiêkszaj¹ zakres oferowanych us³ug. W najbli¿szej przysz³oœci nacisk bêdzie po³o¿ony na doradztwo logistyczne, kontrolê jakoœci, zarz¹dzanie zapasami i systemy komunikacji z klientami za poœrednictwem Internetu. Planowane inwestycje obejmuj¹ (poza taborem) przede wszystkim systemy informatyczne i nowoczesne technologie. Koniecznoœæ ci¹g³ego rozszerzania zakresu dzia³alnoœci i rosn¹ca konkurencja wp³yn¹ zdaniem respondentów na dalsz¹ konsolidacjê rynku. 13% z bior¹cych udzia³ w badaniu deklarowa³o plany akwizycji.
Od momentu wejœcia do Unii Europejskiej roœnie aktywnoœæ polskich firm w transporcie miêdzynarodowym, przede wszystkim w krajach starej piêtnastki Unii.

Wœród barier utrudniaj¹cych codzienn¹ dzia³alnoœæ przedsiêbiorstw i ograniczaj¹cych rozwój rynku na pierwszy plan wysuwaj¹ siê z jednej strony rosn¹ce koszty dzia³alnoœci (zatrudnienia i paliwa), z drugiej zaœ z³y stan infrastruktury transportowej. Przekonanie o braku spójnej i perspektywicznej polityki zmierzaj¹cej do rozwoju i modernizacji infrastruktury powoduje, ¿e w opinii uczestników badania bariera ta pozostanie g³ówn¹ przeszkod¹ hamuj¹c¹ rozwój rynku równie¿ w przysz³oœci.

Potrzeby klientów i ocena wspó³pracy z us³ugodawcami
W najbli¿szych latach bêdzie ros³o znaczenie us³ug dodanych, takich jak wdra¿anie i obs³uga systemów informatycznych wspieraj¹cych logistykê, zarz¹dzanie zapasami czy doradztwo. Obecnie polskie firmy wspó³pracuj¹ce z zewnêtrznymi dostawcami zlecaj¹ podstawowe us³ugi transportowe, spedycjê i us³ugi celne. Outsourcing na ogó³ dotyczy poszczególnych funkcji, a rzadko obejmuje kompleksow¹ wspó³pracê w zakresie ca³ego ³añcucha dostaw. Ale znaczenie us³ug dodanych powinno rosn¹æ w najbli¿szej przysz³oœci, co œwiadczy o dojrzewaniu rynku i rosn¹cej œwiadomoœci logistycznej polskich przedsiêbiorstw.

Wed³ug raportu klienci s¹ zadowoleni ze wspó³pracy z us³ugodawcami, wysoko oceniaj¹c najwa¿niejsze w ich opinii elementy oferty: jakoœæ œwiadczonych us³ug, poziom cen, wielkoœæ dostêpnego taboru i sposób rozliczania umów. Wœród najczêœciej wystêpuj¹cych problemów respondenci wymieniali trudnoœci z realizacj¹ zamówieñ (nieterminowoœæ, pomy³ki i uszkodzenia) oraz z ograniczon¹ dostêpnoœci¹ (np. ze wzglêdu na brak taboru).

Podejœcie sektorowe jest podstawowym elementem strategii ING. Naszym celem jest nieustanne pog³êbianie analiz i rozszerzanie wiedzy na temat wybranych ga³êzi gospodarki. Dziêki znajomoœci rynku mo¿emy lepiej zrozumieæ potrzeby i identyfikowaæ nowe szanse i mo¿liwoœci rozwoju dla naszych klientów. Pozwala nam ona równie¿ udoskonalaæ nasze systemy oceny ryzyka i optymalizowaæ alokacjê kapita³ów.

Badanie, zrealizowane we wspó³pracy z firm¹ Millward Brown SMG/KRC, zosta³o przeprowadzone metod¹ wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych na próbie 125 przedsiêbiorstw (62 firm transportowych i logistycznych oraz 63 firm korzystaj¹cych z ich us³ug). Próba zosta³a dobrana w sposób losowo-kwotowy. Badania ankietowe zosta³y uzupe³nione bezpoœrednimi wywiadami pog³êbionymi z cz³onkami zarz¹dów najwiêkszych firm oraz z ekspertami rynkowymi i specjalistami bran¿owymi z najlepszych polskich uczelni.

Relevant Directory Listings

Listing image

SwipBox

Focus on the user experience SwipBox is focused on creating the world’s best user experience for delivering and picking up parcels using parcel lockers. Through a combination of intuitive network management software and hassle-free, app-operated parcel lockers, SwipBox delivers maximum convenience to logistics providers, retailers […]

Find out more

Other Directory Listings

Advertisement

Advertisement

Advertisement

P&P Poll

Loading

What's the future of the postal USO?

Thank you for voting
You have already voted on this poll!
Please select an option!



MER Magazine


The Mail & Express Review (MER) Magazine is our quarterly print publication. Packed with original content and thought-provoking features, MER is a must-read for those who want the inside track on the industry.

 

News Archive

Pin It on Pinterest

Share This